top of page

Dům v sadu

Navrhovaný dům se nachází v krásném starém ovocném sadu v kopcích nad městem, vytvářejíc unikátní přírodní oázu na jihozápadním svahu. Pozemek má jedinečnou kvalitu uzavřené přírodní zahrady s vlastním pramenem, která zároveň umožňuje daleké výhledy na město, Šumavu a do Novohradských Hor.


Návrh vychází z přírodního kontextu s rozlehlým pozemkem a hmotovým řešením se vztahuje zejména k těmto základním faktorům. Výsledkem je dichotomie prostorového vjemu uvnitř domu. Uzavřené části domu, obsahující soukromé ložnice a servisní prostory, nemají okna směrem ven do okolí, což poskytuje výrazný pocit intimity. K tomu je v kontrastu plně otevřený obytný prostor, který naopak dává pocit pobytu v exteriéru. Jednotlivé uzavřené části, které podpírají střechu obytného prostoru, jsou vzájemně pootočeny, což dodává celkovému prostoru dynamiku.


Dispoziční řešení domu je promyšlené a racionální. První dvě uzavřené části slouží jako ložnice, poskytující svým obyvatelům intimní místo pro odpočinek a soukromí. Ve třetí uzavřené části se nachází vstupní hala a koupelna. Velká okna v každé z těchto částí otevírají výhled do vlastního atria, což zajišťuje přirozené osvětlení, větrání a propojuje interiér s exteriérem, umožňujíc pozorování rostoucí zeleně v atriu.


Centrálním bodem domu je prostorný obytný prostor umístěný mezi jednotlivými objemy. Tento prostor je celý prosklený, což umožňuje neustálý kontakt s okolní přírodou. Zde najdeme prostorný obývací pokoj spojený s centrálním barem a krbem vytvářející místo pro rodinné setkávání a pohodu.


Dům je navržen z monolitického pohledového železobetonu s tepelnou izolací vloženou mezi dvě betonové stěny. Cílem bylo použití jedinečné hrubé estetiky betonu jak v interiéru tak exteriéru, tak aby byl podpořen plných monolitických bloků které utvářejí lehký otevřený meziprostor.
 

Tým: Zdeněk Chmel, Miroslav Chmel, Martin Ciglbauer, Jan Hybl

Vizualizace: willbe studio

Lokace: Jižní Čechy

Fáze: Studie

Rok: 2018 - 2023

Výkresy

Proces