top of page

Navigační systém který nebyl

Navigační systém pro W7 - kulturní a komunitní prostor,

Olomouc Ideová studie / 2016

 

Plátno a film

V určitém pohledu se domy stávají plátnem a náš život v nich a mezi nimi filmem. Samotné plátno zůstává, filmy se na něm ale mění. Filmy jsou různé během let a desítek let, jsou ale různé filmy i v průběhu dne. Občas se ale změní i plátno.

Nánosy

Rychlé nánosy jsou často relativně v pohodě, asi jako když si uděláme v pokoji nepořádek a ten pak zase uklidíme. Zákeřnější jsou ale nánosy pomalé. Nenápadně se usazují a tvrdí nám, že oni jsou tím pokojem samotným. A někdy také nánosy zbrklé a velikostí rozsahu významné, trhající plátno. Je důležité, ale nevím zda-li je to úplně možné, rozlišovat nánosy od stop života. Kdy jsou věci důkazem života a kdy už nánosem?

 

Intuitivní orientace

Myslím si, že existuje něco, jako přímé chápání prostoru. Bez vysvětlování. Dobrý dům má svou vlastní logiku orientace a pohybu, ať už diktuje nebo nechává pomalu objevovat. Navigačním systémem v prostoru se stává prostor sám. Můžeme to ale pokazit nánosy. Na fotografiích snaha odhalit některé esenciální orientační momenty - navigace světlem zpoza záhybu schodů, drama tunelu s překvapením nakonci, pohyb omezený zábradlím ochozu či volnost pohybu po nádvoří s nárazem na patník trávníku.

Model

Architektonický model budovy bývá často využit jako nástroj k vývoji návrhu, kdy si na něm architekt potřebuje určité věci zobrazit - např. jak fungují prostory domu, jaké množství světla vniká do místnosti, jak funguje konstrukce, jaké použít materiály,.. . Vznik modelu budovy W7 je převrácený. První byl dům a po něm model. Model abstrahuje a nezabíhá do stávajícího detailu. Snaží se obnažovat, čistit plátno.

 

SDÍLENÉ a sdílené

Významnými prostory určujícími dění budovy W7 jsou nádvoří, průchod a ulice. Ulice je veřejná, je SDÍLENÁ pro každého. Nádvoří je také sdílené, ale už ne uplně pro každého. Je určeno obyvatelům domu, návštěvníkům a občas i kolemjdoucím. Je místem potkávání obyvatel domu - každý jím musí projít, pozorovat dění a stát se součástí dění. Nádvoří je propojené s ulicí průchodem, který vtahuje i vypouští . Je důležitým momentem, propojením dvou světů, navigačním příkazem s překvapením na konci.

 

Ideové zásahy

Spolu s kolegou architektem Zdeňkem Chmelem, v předchozích workshopech s Petrem Jakšíkem a Adamem Lacinou, nyní s Petrem Jakšíkem, Honzou Pospíšilem, Petrem Urválkem a Tomášem Prokopem jsme vyvíjeli možné podoby úprav prostor W7. Některé odvážné a prozatím pouze ideové, jiné - jako například vyčištění a vybílení průchodu - již byly realizovány.

bottom of page